Dominik Lang

Daruji za odvoz: Židle, která umí uspávat
Dominik Lang

Dominik Lang ve své tvorbě vychází ze sledování bezprostředního okolí, které dotváří a modifikuje prostřednictvím instalací a akcí.

Konkrétní zdroje inspirace vždy spojuje zájem o způsob provedení a logiku procesu vzniku. Všímá si, jak jsou věci udělané.

Výstavní prostor Galerie Kaple je využit jako dílna, pracovní prostor, ve kterém něco vzniká (něčemu se dává tvar) po dobu trvání výstavy. Podle nákresu jsou vytvářeny truhlářem houpací židle, které jsou později darovány zájemcům za odvoz.

Jelikož výrobek bude zhotovený podle harmonogramu až ke konci výstavy, může mít divák pocit, že mu to nejdůležitější zůstane utajeno. Vystavená je ale celá situace, pracovní podmínky, proces práce.  Tím dochází k přesunutí fáze tvoření z ateliéru před diváka do galerie. Improvizovaná truhlářská dílna je uzpůsobena právě jen pro pohyb jednoho truhláře a materiál je připraven na zhotovení určitého počtu židlí. Dílna se stává metaforou účelného prostředí pro tvorbu “praktických a funkčních věcí,” které po výstavě nekončí v depozitáři, ve skladu či na skládce jako nepotřebný materiál z instalace.

Židle, která umí uspávat je židlí, jež musela být doplněna o novou funkci, schopnost. Rozhodla se nebýt pevnou základnou, nestačila jí opěrná role. Vzala si ponaučení z houpacích koňů a kolébek a rozhodla se uvádět tělo do rytmického pohybu tím, že si nasadila na spodní část nohou ohýbané desky. Ty jí neumožnily posuny po místnosti (jak by to udělala kolečka), ale posloužily k chvilkovému vychýlení ze standardní polohy. Každé použití předmětu tělem zanechává nějaký otisk. Houpací křeslo, které tělo právě opustilo, má viditelnější dohru. Židle je rozkmitána tělem, a jakmile osamní, navrací se zpátky do statické, klidové, vyčkávací polohy. Houpací židle je návyková i terapeutická. Houpací židle umí uspávat.

Dominik Lang (1980) se narodil v Praze, kde absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Jindřicha Zeithammla, Veroniky Bromové a Jiřího Příhody.  V roce 2006 působil jako asistent v ateliéru Ai Weiweie v Pekingu. Svou instalaci Spící město představil roku 2011 v československém pavilonu na 54. benátském Bienále. Roku 2013 získal prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého. V současné době je vedoucím ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek

Úvodní slovo k výstavě: Dominik Lang, Martin Fišr, Karel Císař, Jen Kratochvíl, Leszek Wojaczek a Pavlína Vašíčková

Hudební doprovod a performance: Rádio Balkón


 

DOPROVODNÉ PROGRAMY 

11. 4. 2018 Vernisáž výstavy za účasti autora, úvodní slovo: Leszek Wojaczek.

11. 4. 2018 Performance – „Rádio Balkón“, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. On-line rozhovory s kurátory, teoretiky umění, kunsthistoriky na téma: Dominik Lang

13. 4. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy pro studenty středních škol.

16. 4. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy pro žáky základních škol.

19. 4. 2018 Workshop pro žáky Základní umělecké školy Alfréda Radoka – „Prostor galerie jako umělecké dílo“.

26. 4. 2018 Vysoká škola uměleckoprůmyslová – přednáška.

4. 5. 2018 Lektorský program: Dílo Dominika Langa. Prezentace.

15. 5. 2018 Benátské bienále, výstavy v pavilónu české a slovenské republiky, historie a současnost. Přednáška spojená s promítáním.

24. 5. - 4. 6 2018 Každé úterý a čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. výroba „Židlí, které umí uspávat“ ve spolupráci se SPŠS Valašské Meziříčí.

25. 5. 2018 Rodinná výtvarná dílna: „Vytvoř si svou vlastní židli“.

29. 5. 2018 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy.

8. 6. 2018 Muzejní noc v galerii Kaple.

8. 6. 2018 Performance Slávky Sobotovičové – Supermédia, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

8. 6. 2018 Slavnostní dernisáž, poslední odpoledne s výstavou: Předávání „Židlí, které umí uspávat“ autorem výstavy Dominikem Langem.

 

 

 

  

Dernisáž

 

 

Kdy

  • 11.4.2018 — 8.6.2018

Kde

Galerie Kaple

Podobné akce