Studium:
- Escuela Nacional de Pintura, Escultura y Grabado (ENPEG) v Mexico City
- L´Ecole Nationale Supérieure Des Arts Decoratifs (FONCA) v Paříži
- Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Vybrané samostatné výstavy:
- 2024 Cuerpo V, Dům pánů z Kunštátů, Brno
- 2023 Ploché bytosti, Galerie Luxfer, Česká Skalice
- 2018 LO, 10.6.-15.7.18, Meetfactory, Praha
- 2017 Zapomenuté ovoce, SVIT, Praha
- 2017 DAMA s Ajit Chauhan, Turín, Itálie
- 2016 The notion of distance (THREAT), Galerie FUTURA, Praha
- 2016 Konstelovat, Kurimanzutto Gallery, Mexico City
- 2015 Between world and fiction, Klubovna, Brno
- 2013 Hallazgo (In a broken dream), Museo de Arte de Sinaloa. Mexico
- 2011 Punto de Fuga, La Galeria de Comercio. Mexico City
- 2009 Chemin Vert, The Brownstone Foundation, Paříž, Francie
- 2004 Comunidad, La Esmeralda ENPEG, Mexico City
Anotace:
Mexická umělkyně Jimena Mendoza je absolventkou ateliéru Umění ve veřejném prostoru na pařížské L´Ecole Nationale Supérieure Des Arts Decoratifs, Escuela Nacional de Pintura, Escultura y Grabado v Mexico City a VŠUP v Praze. Společně s kurátorským týmem pod vedením Sary Gomez připravuje pro prostory galerie Kaple expozici pracovně nazvanou Radikální něha. Nejnovější projekt Mendozy odkazuje na syntetické kompozice vznikající mezi prostorem krajiny, místem naplněným rostlinami a na druhé straně prostorem obrazů a slovních formulací. Výsledkem je všepohlcující quilt, přikrývka sestrojená montáží malých fragmentů vzdálených území, rozdílných textur, kvalit či vah. Projekt má apelovat na migraci obrazů do současné simultánnosti času, prostoru, vzdálenosti.
Kurátorský tým: Sara Gomez, kurátorský tým GKaS
Jimena Mendoza (*1979), umělkyně mexického původu působící v Praze, se své práci zaměřuje na dialog mezi užitou tvorbou, řemeslem a designem. Inspiraci a zaujetí nachází v tradičních a nezápadních kulturách, v poslední době pak i v pozvolna mizejícím vizuálním odkazu bývalého východního bloku.
Mendoza se zajímá o modernismus, utopie, které lze vysledovat až na začátek minulého století, a dystopie, které s nimi přicházejí. Její práce cestuje mezi jejím kulturním zázemím a porozuměním (mexické, postkoloniální, předkolumbovské) a jejím výzkumem a setkáními dnes. Tyto vlivy se kondenzují do autonomních uměleckých děl. Koláže se snaží působit jako pozůstatek či relikvie z nedávné minulosti, apelují na starověké monolity, které představují silné kulturní dědictví i myšlenku jedinečnosti. Monolity znají evropské i americké společnosti a jsou připomínkou lidské přeměny přírody v kulturu. Jsou hmotným důkazem lidského činu. Tyto neznámé formy jsou jako kódy k rozluštění nebo tajemství ukrytá v minulosti. Mendoza ukazuje důležitost tajemství a důležitost nevědomosti zejména dnes v naší hyper-informované společnosti.